Villa Branka ***
August 12, 2019GEOTOUR.CZ
August 15, 2019The centre of the croatian adriatic
SREDIŠTE HRVATSKOG JADRANA Središnji Mediteran, utvrđeni grad na samom moru, biblioteka povijesnih znamenja i kulture, zaštićen vapnenačkim grebenima i planinskim zaleđem, blagoslovljen s više od 300 otoka, otočića, hridi i grebena u svom akvatoriju, bogata riznica vinograda spojenih u jedinstvenu pjesmu urbanoga grada.
http://www.sibenikregion.com
UNESCO: KATEDRALA SV. JAKOVA
Zamislite se u 15. stoljeću, kako promatrate zapanjujuću građevinu od bijelih kamenih blokova kako para oblake bez trunka drva ili drugog vezivnog materijala kao potpore, sigurno bi Vam se na trenutak učinilo da sanjate. Danas je upravo ta građevina najznačajnija na šibenskom području, građena točno 105 godina, jedinstvenog gotičkog i renesansnog stila gradnje sa 71 glavom uklopljenom u vanjštinu, a skulpturama i mozaicima uklopljenim u nutrinu – katedrala Sv. Jakova, uvrštena 2000. godine na UNESCO-vu listu zaštićene svjetske kulturne baštine.
DVA NACIONALNA PARKA
Bogovi su se smilovali, kada su crtali ovaj krajolik; od Nacionalnog parka rijeke Krke, njenog krškog okoliša, slapova i otočića Visovca, na kojem je svoje mjesto našao franjevački samostan, do kanjona rijeke Krke, gdje se nalazi najstariji pravoslavni manastir; od slikovitih primoštenskih vinograda do Nacionalnog parka Kornati, koji izgledaju poput bijelih suza rasutih po modrom moru.
ŠIBENIK – NAJSTARIJI HRVATSKI SAMORODNI GRAD NA HRVATSKOJ OBALI
Utvrđeni grad Šibenik podigli su Hrvati negdje oko 9. stoljeća. Razvojem srednjovjekovne hrvatske države razvija se i Šibenik, te se prvi put spominje u 11. stoljeću u darovnici kralja Petra Krešimira IV. Nedugo zatim za posjedovanje Grada bore se mnogi narodi, od Austro-Ugara preko Bizanta do Mlečana, no Grad i dalje napreduje, širi se i razvija kulturu, umjetnost, pomorstvo, trgovinu i cjelokupni gospodarski razvoj. Pod venecijskom vlašću Šibenik je bio dugih četiristo godina, no iz tog perioda proizašli su najznačajniji povijesni i kulturni spomenici i znamenitosti današnjeg Grada. Jedan od njih je i današnji glavni simbol Grada – katedrala Sv. Jakova.
HRVATSKI LEONARDO DA VINCI: FAUST VRANČIĆ
U doba Venecije grad Šibenik postaje jedan od najznačajnijih humanističkih i renesansnih središta, gdje djeluju mnogi književnici, graditelji, povjesničari, slikari među kojima se posebno ističe Faust Vrančić, renesansna ličnost koja djeluje od polja znanosti do teologije, a koji je objavio knjigu izuma „Macchinae novae”, te napisao i „Rječnik pet najplemenitijih jezika Europe”, koji je istovremeno i prvi rječnik mađarskog i hrvatskog jezika tiskanih ikada.
Mijenjale su se tu mnoge državne vlasti, carstva, vladari i vojske, do dolaska Hrvatske narodne stranke, koja preuzima općinsku upravu Grada, koji se u međuvremenu razvija, raste, gradi vodovod, hidrocentralu prvu u cijeloj Europi… Narod se bavio pomorstvom, brodogradnjom, ribolovom, otoke su obilježile i tradicije vađenja morskih spužvi i koralja, vinogradarstvom, poljoprivredom, maslinarstvom i povrtlarstvom.
MJESTA NA OBALI ŠIBENSKE REGIJE
Kroz stoljeća maslinarstvo i vinogradarstvo su imali vodeću ulogu u cijelom šibenskom kraju, pa tako i u okolnim mjestima poput Vodica i otoka Murtera. Primošten pak od prošlosti do danas posjeduje najslikovitije i najbogatije vinograde u cijelom kraju, koji sami govore o čovjekovoj marljivosti i borbi u škrtome kraju. Godine 2009. su predstavljeni kao UNESCO-v kandidat za listu zaštićene svjetske kulturne baštine, a njihova slika je stalno postavljena u Glavnog zgradi Ujedinjenih Naroda u New Yorku, predstavljajući mukotrpni čovjekov rad kroz stoljeća i borbu ljudi s dalmatinskim kamenom. Svoju autohtonost, tradicionalnost i izvorni način življenja vrednuju mjesta poput Jurlinovih dvora i Pakova sela.
Naselje Betina na otoku Murteru je poznata po gradnji drvenih brodova, mjesto Murter po ribarskoj tradiciji, otočić Krapanj, najniži hrvatski otok i najmanji naseljeni otok na Jadranu poznat je po tradiciji spužvarstva, otok Zlarin pored njega po tradiciji koraljarstva, a otok Prvić u istom nizu poznat je kao otok inovacija zahvaljujući Faustu Vrančiću – izumitelju padobrana, koji je na njemu proveo svoje djetinjstvo, ali koji je također tamo i pokopan prema svojoj želji, a u tijeku je gradnja Spomen-parka posvećenog tom hrvatskom velikanu. Svega nekoliko metara dalje od Faustovog groba moguće je posjetiti izložbu ručni izrađenih maketa modela izuma Fausta Vrančića, opisanih i predstavljenih u njegovoj knjizi „Macchinae novae”.
ŠIBENSKO ZALEĐE
U Dalmatinskoj Zagori narod se bavio poljoprivredom i stočarstvom, te tradicijskim obrtima. Grad Knin, koji je dio Zagore, bio je najmoćniji utvrđeni grad-tvrđava u Dalmaciji, te jedno od sjedišta hrvatskih kraljeva zbog odlične vidljivosti na cijelu Liburniju i Dalmaciju.
ŠIBENSKI ARHIPELAG
Otočići Zlarin, Prvić, Krapanj, Murter, Žirje i Kaprije najbliži su šibenskoj obali, te predstavljaju mjesta bogate povijesti i kulture, mjesta prepuna poljoprivrednih površina, vinograda i ribarskih brodica. Tradicija pomorstva i ribarenja do danas se održala, a nekada je žiteljima uz ratarstvo bila jedini izvor preživljavanja. Lijepe i mirisne obale i žali ovih otoka, pucketanje drva ugrijanog od sunca i šaroliki plodovi ono su, što krasi ove divne romantične otoke.
ŠIBENSKA KUHINJA
Šibenska kuhinja tipična je dalmatinska kuhinja, gdje je sastavni dio pripreme svakog jela začinsko bilje i maslinovo ulje. Autohtoni proizvod – sir iz mišine – spravljen je po antičkoj metodi fermentiranja mlijeka, koje se ne formira prije sazrijevanja, već se pravi u prirodni oblik grude, sazrijeva u janjećoj koži, te se u istoj i dostavlja na tržnicu zbog jakog, istančanog i nezaboravnog okusa, mirisa i arome. Najbolje pristaje uz domaći kruh ispod peke i aromatično crno vino.
Šibenska regija je poznata po crnom vinu Babić, koje se proizvodi od nadaleko poznatih primoštenskih vinograda, te predstavlja jedno od najkvalitetnijih crnih vina u cijeloj Republici Hrvatskoj.
Još jedan gastronomski suvenir šibenskog područja je i drniški pršut, višestruko nagrađivan zbog svoje kvalitete i tehnologije pripreme, te kao takav prepoznat u cijelom svijetu.
Mlada janjetina specijalitet je cijelog hrvatskog primorja i otoka, spravljena pod pekom ili na ražnju s blitvom i krumpirom „na lešo”. Od morskih specijaliteta važno mjesto zauzima tuna, svježe mekano meso spravljeno na žaru ili kao carpaccio izvrsno ide uz prepečeni kruh i bijelo domaće vino, a od ostalih morskih plodova šibenska kuhinja se može pohvaliti sa školjkama posebice dagnjama, škampima, lignjama i hobotnicama, koje se mogu spravljati „na buzaru”, „brudet”, na žaru ili pod pekom. Hobotnica na salatu ili pod pekom s krumpirima jelo je savršenih okusa, aroma, mirisa i izgleda. Uz mirisne plodove mora pristaje domaće bijelo vino, kruh i povrtna salata uzgojena u vrtu. Mnogo je još specijaliteta u ponudi šibenskog područja, a na Vama je da uronite svoja osjetila u mediteranski Šibenik i njegovu okolicu.
ŠARIĆEVI DVORI
Šarićevi dvori su vrhunski primjer agroturizma i preobrazbe starih kamenih kuća kojoj je obitelj Šarić ponovno udahnula život te u njeno okrilje vratila miris začina dalmatinskih trava, stare recepte te izvorna dalmatinska jela koja se savršeno ljube sa poznatim primoštenskim vinom Babić, zaštićen UNESCO.
Autohtona jela po receptu starih baka su samo neka od jela u kojima možete uživati u kamenim dvorima obitelji Šarić. Sva jela se pripremaju na tradicionalni način da se očuva autentičnost mediteranske kuhinje. Svega 4 kilometra od primoštenskih plaža, uzavrelog asfalta i morskih radosti, uživajte u agro-turizamu i svim njegovim posebnostima i prednostima, a to se posebno odnosi na ljepotu ambijenta, kvalitetnu hranu i gostoljubivost domaćina kojom će vas očarati, a osmijeh na licu ćete ponijeti sa sobom i nakon izlaska iz prekrasnih Šarićevih dvora.
JESEN U ŠIBENIKU
Jesen u Šibeniku i okolici lagano uranja u suton toplih boja i harmoniju mirisa i zvukova. Zaputite se na planinu Dinaru, gdje je smješten najviši vrh u Hrvatskoj na visini od 1831 m, i uživajte lagane šetnje prirodom, posjetite povijesni grad Knin i njegove pretpovijesne i povijesne ostatke, građevine i utvrde, prirodni fenomen kršku rječicu Krčić, koja se spaja s rijekom Krkom, iskušajte se u penjanju, probajte jeep safari ture na Vrani, Krki i Dinari, krenite na poučni planinarsko-ekološki put u posjet tvrđavama, perivoju Jamnjak i Kamenar, te sokolarskom centru u Dubravi. Neka Vas putovi odvedu do tematskog parka u zaleđu Šibenika – jedinog muzeja dalmatinske tradicije u Hrvatskoj „Etnoland Dalmati” u Pakovom selu, gdje ćete upoznati dalmatinski život, kakav je nekada bio, razgledajte radionicu starih zanata, saznati kako su živjeli naši stari.
ZIMA U ŠIBENIKU
Zima u Šibeniku i okolici je suha, ali vjetrovita. Za sunčanih dana toplo se odjenite i krenite put otoka Žirja na biciklističke staze ili na staze zatonskog područja istražiti netaknutu prirodu, napravite izlet do rijeke Krke i Prokljanskog jezera, gdje možete uživati u prirodnim ljepotama kraja i u Zatonu kušati bogatu gastro ponudu slatkovodnih autohtonih specijaliteta – jegulje, slatkovodne srdele i drugu ribu. Spustite se uz more, točnije u grad Šibenik i prisustvujte tradicionalnoj šibenskoj regati krstaša, posjetite nautički sajam, prošetajte se uz more, popnite se na tri monumentalne gradske tvrđave: Sv. Mihovil, Sv. Ivan i Šubićevac.
PROLJEĆE U ŠIBENIKU
Proljeće u Šibeniku i okolici otkriva svoje šarene boje novorođene prirode. Izvrsno je vrijeme za posjet Dalmatinskoj Zagori i otkrivanje starih tvrđava oko rijeke Krke, kamenih kuća i povijesnih znamenitosti poput Bribirske Glavice kod Skradina, koja čuva dijelom očuvane zidine iz ilirskog doba i ostatke rimskog i ranohrvatskog grada, nalazište Burnum i očuvane ostatke rimskog logora uz kanjon Krke, lokalitet Danilo s ostacima prethistorijskog naselja, te najposebniju znamenitost šibenske unutrašnjosti – Crkvu Sv. Spasa iz 9. stoljeća poznatu još kao najstariju hrvatsku crkvu s očuvanim zvonikom.
Oni željni adrenalina i aktivnosti se mogu uputiti u školu ronjenja, planinarenja, na paintball, u konjički centar, na otočiće Zlarin i Prvić u otkrivanje povijesnih znamenja, na rijeku Krku gdje obitava više od 222 vrste ptica i gdje pogled zastaje na sedam tirkiznih slapova ukrašenih bijelom pjenom.
Smireniji će mir potražiti na jednom od otočića uz lagane šetnjice i promatranje netaknutog krajolika s nekog vidikovca ili tvrđave ili poći na Uskršnji doručak u centru grada otvoren za narod, kojim se označava početak novog ljeta i nove turističke sezone.
LJETO U ŠIBENIKU
Ljeto u Šibeniku, u njegovom zaleđu i na otocima pjeva romantičnu priču o toplom suncu, plavom moru i bijelom kamenu. Savršeno je vrijeme da posjetite otoke arhipelaga, upoznate narodne običaje, zaronite u dubine u potrazi za koraljima ili morskim spužvama, kušate brudet ili lignje na žaru opijeni suncem i čašom domaćeg vina. Uživajte u mirisima lavande, badema, lovora i ružmarina, osjetite bonacu u predvečerje i osluškujte zvukove zrikavaca i blještavilo krijesnica.
Uputite se na Nacionalni park Kornate i uživajte u mirnoći i tišini udaljenih otoka, odjedrite u neku skrivenu uvalu ili plažu, te zaronite u kornatsko podmorje, koje je riznica potopljenog kraškog reljefa s brojnim jamama, špiljama, škrapama, ponikvama, poljima i pećinama. Kornati posjeduju više od šesto biljnih vrsta i nebrojeno mnogo morskih ribljih vrsta. Predvečer, nakon što ste iskusili netaknutu i divlju prirodu opustite se u konobi uz svježe ulovljenog jastoga na buzaru, zvukove gitare i mirise Mediterana.
MANIFESTACIJE KAO NAJVAŽNIJA OBILJEŽJA ŠIBENSKOG KRAJA
Tijekom dana i večeri uživajte u raznim manifestacijama: Međunarodnom Dječjem Festivalu, Međunarodnom sajmu u Srednjovjekovnom Šibeniku s izvornim narodnim nošnjama i tradicionalnim predmetima, uživajte u klapskim večerima i u večerima Dalmatinske šansone, sajmu antikviteta i športsko-zabavnim manifestacijama „Bodulska pripetavanja” uz organizirane programe, nastupe, igre i cjelodnevnu zabavu na svakom otočiću šibenskog akvatorija.